Optymalizacja magazynu
W Sertum wyróżniamy dwa rodzaje optymalizacji magazynu: dzienną i centralną. Prawidłowe stosowanie wskazanych optymalizacji magazynu pozwala wygenerować oszczędności (liczone w wartości przesuwanych towarów) na poziomie 10 tys. zł na aptekę miesięcznie.
Optymalizacja dzienna generuje największe korzyści. Wykonywana codziennie podczas zamówienia bieżącego ogranicza ilości zamawianego towaru na rzecz przesunięć z innych aptek na tym samym numerze NIP. Pozwala ona na zmniejszenie wartości zamówień dziennych w hurtowniach i zwiększenie rotacji magazynu. Najważniejszym jej elementem są zaawansowane algorytmy Sertum działające w czasie rzeczywistym, które dbają aby przesuwane ilości były odpowiednie dla całej sieci i nie spowodowały braków w innej aptece.
W poniższym przykładzie widać jak zostały rozdzielone pozycje z przykładowego zamówienia pomiędzy hurtownie z wyłączoną i włączona optymalizacją magazynu, gdzie udało się zmniejszyć wartość zamówień w hurtowniach o ponad 1450 zł.
Wyłączona optymalizacja magazynu
Włączona optymalizacja magazynu
Optymalizacja centralna stanowi idealne uzupełnienie dziennej optymalizacji i pozwala osobie zarządzającej siecią przeprowadzić „porządki” na wybranej grupie produktów, zanim ich stany magazynowe zmaleją. Przykłady zastosowania optymalizacji centralnej to porządki po akcji promocyjnej, przesunięcia towarów zakupionych w promocji czy przesunięcia „półkowników”. Algorytmy zastosowane w Sertum maja za zadanie tak rozłożyć wybrane produkty między aptekami, aby w każdej aptece starczyło na tyle samo dni. Oczywiście działanie algorytmów można modyfikować poprzez liczne parametry.
W poniższym przykładzie można zobaczyć jak wygląda rozłożenie 1 przykładowego produktu pomiędzy trzema aptekami, przed i po optymalizacji centralnej.